Strona głównaLista życzeń (0)KontoKoszykKasa

Czym jest ebook?

E-book to tzw. książka elektroniczna, przeznaczona do czytania na komputerach oraz, przede wszystkim, urządzeniach przenośnych (czytnikach, tabletach, telefonach).

Osoby nie do końca zorientowane za ebook uważają każdą książkę w formie elektronicznej, bez względu na jej format. Nie jest to do końca trafny pogląd. Ebookiem jest przede wszystkim książka posiadająca tzw. „płynny tekst”, co oznacza, że treść książki nie jest sztywno podzielona na strony, jak ma to miejsce w książkach drukowanych lub plikach PDF, a jest niejako elastyczna i dopasowuje się do wielkości ekranu urządzenia na którym czytamy. W praktyce oznacza to, że czytając na niewielkim urządzeniu tekst wcale nie musi być małej wielkości i nie trzeba go przybliżać (tak jak ma to miejsce w PDF-ie). Ilość tekstu, którą ujrzymy dopasuje się automatycznie do wielkości ekranu, a wielkość (często również krój) czcionki możemy wybrać sami i zmienić w dowolnej chwili. Gwarantuje to zdecydowanie lepszy komfort czytania niż w przypadku sztywnego podziału tekstu, mimo że dana książka na każdym urządzeniu może wyglądać nieco inaczej. Obecnie za najpopularniejsze formaty posiadające wspomniany „płynny tekst” uważa się formaty EPUB i MOBI.

Jak czytać nasze ebooki?

Pliki w formacie MOBI

Ebooki w formacie MOBI są nieobsługiwane przez większość polskich e-czytników. Nasze powstają przede wszystkim z przeznaczeniem na coraz popularniejszy w Polsce czytnik Kindle. Wszystkie książki są przygotowywane specjalnie na ten czytnik, powinny się na nim prawidłowo wyświetlać i wykorzystywać podstawowe funkcjonalności (pasek postępu, nawigację między rozdziałami, spis treści)*. Istnieją także alternatywne urządzenia obsługujące format MOBI. Są to m.in e-czytniki takich firm jak Bebook (np. Bebook Club) czy Bookeen (np. Cybook Opus).

Zakupione publikacje możesz również czytać na komputerze z systemem Windows lub Mac za pomocą oprogramowania Amazonu** lub innego programu, które obsługuje format MOBI. (np. Mobipocket Reader Desktop).

Do czytania plików MOBI na urządzeniach mobilnych z platformami Android/iOS/Windows Phone 7 można posłużyć się aplikacjami wydanymi przez Amazon.

Pliki w formacie EPUB

Pliki w formacie EPUB uruchomisz niemal na każdym dostępnym e-czytniku (pomijając Kindle). Działają poprawnie np. na czytnikach Nook, eClicto, OYO, ONYX oraz tabletach takich jak iPad, Galaxy Tab czy inne z system Android. Obsługę formatu EPUB możesz sprawdzić w specyfikacji danego urządzenia lub zapytać się sprzedawcy.

Do czytania plików EPUB na komputerze z systemem Windows lub Mac polecamy program Sony Reader for PC lub ewentualnie Adobe Digital Edition. Pliki EPUB możesz także czytać na urządzeniach mobilnych (telefonach i tabletach) z platformami Android/iOS/Windows Phone 7.

 

Jakich programów używać?

  EPUB MOBI
Windows

Sony Reader

Adobe Digital Editions

Mobipocket Reader

Kindle for PC

Mac OS

Sony Reader

Adobe Digital Editions

Stanza

Kindle for Mac

Android

Aldiko Reader

FBReader

FBReader

Kindle

iOS

iBooks

Stanza

Kindle
Windows Phone

Freda

Bookviser

Amazon Kindle

 

* wszystkie sprzedawane publikacje były testowane na Kindle 3

** do uruchomienia programu wymagane jest posiadanie konta w serwisie Amazon.com

Miasto Książek © 2013